Delhi University Sports Trial Schedule

The commencement of the trials for admisssion under sports category has begun from June 24,2016 and will continue till July 1,2016. The university has received over 9,780 applications under sports category. 5% of the total numerary seats consists of Sports and ECA category candidates.

St.Stephen’s college conducts its own sport trials and has already started since June 20. Since college forms a minority institution, it has its own admission process and sports but from this year St.Stephen’s will have to first register using centralized online form of the university.

Delhi Universtiy Sports trial Schedule 2016

Conducting college Fitness test time Sport/game Date/time
Sri Aurobindo(eve) 7.am(W)
8am(M)
Handball(W)
Handball(M)
June 27/9 am
June 28/9 am
Indraprastha 7.30am Basketball June 24/9.30am
Lakshmibai 7.30am
9.30am(Baseball-M)
Baseball,Volleyball
Cricket
June25/7.30am
Lady Shri Ram 7.30am Aquatics
Tennis(W)
June 24/10am
June 27/8am
Sri Venkateshwara 7.30am Chess
Squash
June 24/10am
June 28/9.30am
Aryabhatta 10am Taekwondo(m)
Gymnastics
June 24/11 am
June 28/12.30pm
SGTB Khalsa 7.30am(June 24)
1pm(June 27)
Cricket(m)
Tennis(m)
July 1/7.30 am
June 28/7.30 am
Bhagini Nivedita 11am(June25) Fencing,Yoga June 27/9 am
Dyal Singh 9am(June 25) Boxing June27/8 am
Hansraj 7.30am(June25) Archery
Air rifle/pistol
Trap/Skeet
June 27/9 am
June 27/8 am
June 30/10 am
Shyam Lal 7am(June 25) Hockey(M) June 27/7 am
Motilal Nehru(eve) 8am(June 25) Football(M) jJune 27/10am
PGDAV 8am(June25) Volleyball(M) June27/8 am
Ramlal Anand 1pm(W)(June 25)
2pm(M)(June 25)
Judo(W)
Judo(M)
June 27/9 am
June 28/9 am
Maharaja Agrasen 7.30am Cycling June 24/8 am
SRCC 7.am(June 25) Table tennis
Badminton
June 27/7 am
June 29/7 am
Miranda House 7 am(June 28)
9.30am
Athletic/Cross country
Taekwondo(W)
June 29/7 am
June 25/11 am
Keshav Mahavidyalaya 8 am Netball(M)
Ball badminton
June 27/9 am
Kamala Nehru 9am(June 27) Football(W) June 28/10 am
Shyama Prasad Mukherji 7.30am Hockey & Kabaddi(W)
Kabaddi(M)
June 27/8.30 am
June 28/8.30 am
Ramjas 7am(June 27) Basketball(M) June 28/7 am
Ramanujan 8am(June 27) Body Building(M)
Powerlifting
Weightlifting
June 28/9 am
June 28/9 am
June 29/9 am
Maitreyi 7.30am(June 28) Softball(w)
Netball(w)
June 28/9 am
June29/7.30am
Swami Shraddhanand 9 am Wrestling June 29/ 10 am
Motilal Nehru 8 am(June 29) Kayaking,Canoeing
Rowing
June30/ 8 am
Satyawati 8 am
8.30 am
Kho-kho(w)
Kho-kho(m)
June 30/10 am
July 1/ 10 am
Bhim Rao Ambedkar 7.30 am Softball(m) July 2/9.30am
Acharya Narendra Dev Elite athlete with disability June 29/ 10 am

We wish you the best for your admissions. Stay tuned for further updates.